Nyári Tábor
Siófok – Sóstó
Meczker Bettina kulturális szervező
06 75 830 354
meczkerbettina@csengey.hu
A tábor története
A tábor, ahova most érkeztetek, több, mint 30 éves múltra tekint vissza. Ez hosszú idő egy ember életében is, nemhogy egy gyermektáboréban!
Siófok-Sóstó – ahogy ma nevezik – a Balaton délkeleti részén fekszik. nevét a község – Sóstó – a Balaton közelében kialakult belvízi tóról kapta, melyet most is láthattok a tábor mellett.
Amikor a tábor területét 1962-ben megvette a Paksi járási Úttörőelnökség, a környék még egészen másképp nézett ki. A mai utcák, a villák helyén kukoricatáblák és nádas területek voltak. A paksi járáshoz a dunaföldvári általános iskolák úttörőcsapatai is hozzátartoztak. (Akkor Dunaföldváron még két általános iskola működött: az I-es és a II-es számú.) Így a mi iskolásaink is itt töltötték a nyár egy részét. Természetesen egészen más körülmények között mint most.
Kezdetben csak egy kőépület volt, mely az ebédlő szerepét töltötte be. A gyerekek és a nevelők is nyolc személyes katonai sátrakban laktak, szalmazsákon aludtak és pokróccal takaróztak. Az utazást és az élelmezést a táborozóknak kellett megoldaniuk. Ezt úgy lehetett megvalósítani, hogy a községben lévő termelőszövetkezetek és üzemek segítették az iskolát. A gyerekeket teherautóval szállították a táborba és a 10 napos turnushoz szükséges élelmet (húst, gyümölcsöt, zöldséget stb.) is így hozták, na és persze a szakácsnőket, akik mindezt elkészítették. A segítségnyújtásban kiemelkedett az Alkotmány Tsz.
Később a kőépületet kibővítették és már 4 db 10 ágyas szoba is épült. Ez a mai tábor középső része. Ezek 1966-ban készültek el. A tábor mai formájában (90 férőhely, ebédlő, konyha, mosdók) a 80-as évek elejétől működik.
A tábor első vezetői Kerekes László és Pozsgai Sándorné voltak, ők ma már nyugdíjasok. Mostani tanáraitok közül is nagyon sokan vettek részt még diákként a tábori programokban. Így például: dr Sűrű Jánosné (Anci néni), Kerekes Péter, Kerekes Péterné (Ági néni) Horváthné Szűcs Marianna, Zsebeházi Ágnes, Somogyi Lászlóné (Marika néni).
Amíg a tábor úttörőtáborként működött, minden csapat magával hozta a csapatzászlóját, melyet minden tábornyitásnál ünnepélyes keretek között felvontak, a táborozásnál pedig levontak. Így adták tudtára a környéknek, hogy melyik iskla úttörőcsapata tartózkodik éppen a táborban.
1990-től a tábor neve Paks Város és Környéke Gyermektáborává változott, mivel megszűnt az úttörőelnökség. Ettől kezdve a tábor fenntartója a paksi Deák Ferenc Általános iskola. Gondnoka Csöpi néni.
Reméljük, ti is jól fogjátok érezni magatokat a 7 nap alatt, melyet itt töltötök!